Genel Forum Sitesi

ForumHarika forumlarına katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

Çocuklara Sebze Yedirmenin Yolları

anqeL Çevrimdışı

anqeL

Harika Üye
Katılım
21 Tem 2023
Mesajlar
1,423
Tepkime puanı
19
Puanları
38
Konum
Kimeneki….
Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için temel şart sağlıklı beslenmeden geçmektedir. Sağlıklı beslenme deyince de akla ilk gelen sebze ve meyvelerdir.

Beslenme alışkanlığı küçük yaşlarda kazanılır ve hayatımızın sonu kadar bu alışkanlık devam eder. Bu sebeple çocukların iyi bir beslene alışkanlığı kazanması sağlanmalı ve sebzeler dahil tüm besinlere damak tatları alıştırılmalıdır.

Çocuğunuz sebze yemiyor mu?
Ailelerin en sık karşılaştıkları ve şikayetçi oldukları durumlardan biridir çocuklarının sebze yememeleri. Sebzeler çocukların gelişimi için en faydalı besinler olmalarına karşın çocuklar tatlarından dolayı sebze yemek istemezler. Buna karşılık tatlı şeyleri yemeyi tercih ederler. Bu durumda anne ve babalara büyük iş düşmektedir. Çünkü yaşlarından ötürü fazla ısrar ve baskı ters etki yaratabilir ve çocuklarımız sebzelerden daha da fazla soğuyabilir. Bu durumlarda ısrardan kaçınmalı ve farklı yollar tercih etmeliyiz.

Çocuğuma sebzeyi nasıl sevdirebilirim?
Okul öncesi dönemdeki tüm çocukların yapmayı en çok sevdikleri oyun oynamaktır. Bizde yemek yeme konusunda bu yolu tercih edebiliriz. Yemek yemeyi bir oyun haline getirebiliriz. Sonunda kazanacak olmanın verdiği hırs ile çocuğunuz yiyebileceğini hiç ummadığınız bir çok besini severek yiyebilir. Ama sebzelerde bu durum her zaman başarılı olamaz. Sebze yemekleri gerek görünüşleri, gerekse tatları ile çocuklar tarafından çoğu zaman sevilmez. Sebze yedirmede ilk denenecek yöntem sevmediği sebzenin pişirme şeklini değiştirmektir. Örneğin, çocuğunuz brokoli yemeğini sevmiyor. Siz de ona brokoliyi yemek olarak değil de çorba olarak pişirebilirsiniz, yada ıspanağı sevdiği yumurta ile beraber pişirip ıspanaklı yumurta olarak servis yapabilirsiniz.

Bir çok yol denedim ama yine de çocuğuma sebze yediremedim;
Eğer bir çok şey denemişseniz ve yine de sebzeyi sevdiremezseniz en öneli yöntem olan yemeği sunuş şeklini değiştirmelisiniz. Tabağı bir resim gibi yapmalısınız, çocuğunuz resmi görünce o yemeği kendiliğinden yemek istemelidir. Örneğin karnıbaharı bir koyuna benzetip çocuğunuza sunarsanız, çocuğunuzun artık o yemeğe bakış açısı değişecektir. Yaratıcılığınızı kullanarak tüm sebze yemekleri için bunları yapabilirsiniz. Sebzeleri bazen bir hayvana, bazen bir çiçeğe, bazen bir ağaca benzetebilirsiniz. Bu konuda size yardımcı olacak web siteleri de mevcut. Bu web siteleri yardımıyla çocuğunuza farklı tatları farklı şekillerde sunabilir ve sağlıklı beslenmesini sağlayabilirsiniz.
 
Üst Alt