Genel Forum Sitesi

ForumHarika forumlarına katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

Çocuklar Neden Kardeş İster

anqeL Çevrimdışı

anqeL

Harika Üye
Katılım
21 Tem 2023
Mesajlar
1,423
Tepkime puanı
19
Puanları
38
Konum
Kimeneki….
Aslında biraz ters gözükse de bazı çocuklar kardeşleri olmasını çok isterler. Yetişkin insanların bile kardeşlerini kıskandığı günümüzde çocukların kardeşlerini kıskanması çok normalken bazı çocuklar buna rağmen kardeşleri olmasını çok isterler.

Günlerce kardeşi olması için ağlayan, anne ve babasından hemen kardeş isteyen, hatta kardeşine yatak yapıp onu hayali olarak yanında yatıran birçok çocuk vardır. Bu çocuklar her fırsatta kardeş istediklerini belirtirler, parka gitseler ben kardeşim gelince onu kaydırağa bindireceğim, yemek yese kardeşim gelince bende onu yedireceğim, okula giderken kardeşim gelince elinden tutacağım ve beraber okula gideceğim gibi kardeş özlemi dolu olan sözler sarf ederler.

Aslı sorulması gerek soru şudur, çocuklar gerçekten kardeşlik duygusu ile mi kardeşleri olmasını ister. Bu genelde böyle değildir. Farklı nedenlerden dolayı olur. Şimdi çocukları kardeş istemeye isten temel nedenlerden bahsedelim biraz.

Çocuklar kardeş ister çünkü yakın zamanda önemli bir yer değişikliği yapılmıştır;
Biraz açalım nedir bu yer değişikliği. Ailenin başka bir yere taşınması, çocuğun okulunun değişmesi, uzun süreli tatillerin yapılması, ailenin sürekli farklı yerlerde kalması gibi durumlardır. Çocuklar bu durumlarda kendisi ile her zaman beraber olacak, oyun kuracak, nereye gitse yanına getirecek bir arkadaşının olmasını ister. Bunun içinde en güzel aday iyi bir kardeştir.

Çocuklar kardeş ister çünkü arkadaşları yoktur;
Çocuklar bazı nedenlerden dolayı arkadaşlık kuramazlar veya çok az sayıda arkadaşları vardır. Kendilerini yalnız hissettiklerinde arkadaşlık yapacak bir kardeş isteyebilirler.

Çocuklar kardeş ister çünkü aileleri aşırı bunaltmıştır;
Aileler özellikle tek çocuk olduğu zaman çocuklarına karşı aşırı baskıcı ve korumacı olabilirler. Bu baskıdan sıkılan çocuk ikiye bölmek ve ailenin baskısını paylaşmak için kardeş isteyebilirler.

Çocuklar kardeş ister çünkü hayatlarından sıkılmışlardır;
Özellikle çalışan anne ve babaların çocuklarında görülen bir durumdur bu. Çocukların hayatları monotonlaşır, sabah kalkar kreşe gider, akşam eve gelir yemek yer ve yatar. Çocuk ailesi ile fazla zaman geçiremez ve monotonlaşan yaşamından sıkılmaya başlar. Hayatlarında bir değişiklik ve yenilik ister, bu yenilik için bir kardeş fikri ona çok mantıklı gelebilir.

Çocuklar kardeş ister çünkü paylaşma ister;
Biraz yanlış bir söz gibi görünse de fazla bir şeyini paylaşmak zorunda kalmayan çocuklara bir şeylerini paylaşmak fikri uzaktan güzel gelebilir.

Çocuklarının bu kadar çok kardeş istediğini gören anne ve babalar bunu fırsat bilerek çocuk yapmak isteyebilirler, ama bunun gerçek nedeni aslında onların bir kardeş istemesi değildir. Farklı nedenlerin dışa farklı şekillerde yansımasıdır. Anne ve babaları bu durumun ne kadar ciddi olduğunu görebilmek için bir yakınlarının ve bir tanıdıklarının çocuklarını, kendi çocuklarına kardeş olarak gösterebilir ve onunla ilgili tutumların kısa bir süre gözlemleyebilir. Özellikle oluk öncesi dönemde kardeşlik duygusu fazla gelişmediğinden çocuğunuzun bir süre sonra o çocuğu kıskandığını ve istemediğini göreceksiniz. Eğer bir çocuk daha yapmak istemiyorsanız bu yöntem size en çok yardımcı olacak yöntemdir.
 
Üst Alt