Genel Forum Sitesi

ForumHarika forumlarına katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

Çocuğunuzun İstediğinin Yapıldığı Zamanlar Olsun

anqeL Çevrimdışı

anqeL

Harika Üye
Katılım
21 Tem 2023
Mesajlar
1,423
Tepkime puanı
19
Puanları
38
Konum
Kimeneki….
En azından haftanın bir gününde birkaç saat çocuğunuzun olsun. Bu zamanlardan ailece neler yapılacağına çocuğunuz karar versin ve tüm aile o ne isterse onu yapsın. Bu zamanı tüm aile üyeleri birleşip beraber kararlaştırsın.

Bu sizin için çok basit ve önemsiz olabilir ama çocuklarınız ve onların mutluluğu için oldukça önemli bir harekettir. Çocuklarınıza ve onların verdiği kararlara ne kadar değer verdiğinizin bir göstergesidir. Çocuklarınıza böyle bir hak vererek onunda ailede sözünün geçtiğini göstermiş olursunuz ve ailesine olan bağlarını daha da güçlendirirsiniz. Gelişmiş tüm toplumlardaki yönetim biçimi olan demokrasiyi en önemli toplum parçası olan ailenin içine sokarsınız ve çocuğunuzu geleceğe hazırlamada önemli bir adım atmış olursunuz.

Çocuğum daha küçük, onun için neyin iyi olduğunu daha bilemez;
Evet çocuklar neyin iyi, neyin kötü olduğunu tam olarak ayırt edemez, zaten onlara böyle bir hak verirken amaç çok kaliteli ve dopdolu bir zaman geçirmek değildir. Amaç ilk olarak onları mutlu etmek, sonrasında da işte daha bilemediği neyin iyi olacağını deneme yanılma yöntemiyle onlara öğretmektir. Çocuklar isteyecek ve hep beraber yapacaksınız, bu belki onun gelişimi aşısından boş geçirilmiş zaman olarak gözükse de işin aslı öyle değil, aslında çocuğunuz bunun yardımı ile topluluk için karar vermesini, karar verirken topluluktaki tüm bireylerin isteklerini gözden geçirmeyi, sorumluluk almayı, aldığı kararların doğruluğunu ve yanlışlığını test etmeyi öğrenir. Belki bu sayede karar vermenin güçlüğünü anlar ve anne ve babalarını aldıkları kararlarda yadırgamayabilir. Çocuklar her seferinde farklı şeyler yapmaktan hoşlanırlar ve bunu ailelerinden beklerler. Kendileri böyle bir karar verirken bunun ne kadar zor olduğunu görürler.

Tüm bunlar çocuğunu gelişimi, eğitimi ve terbiyesi için olan faydalardır. Bide aile bireylerini birbirine daha yaklaştırması var ki bu en önemlisidir. Aileler tüm işlerini bir kenara bırakıp, hayat zorluklarını unutup sadece birbirleri ile ilgilenirler ve birbirlerini düşünürler. Çocuklara olduğu kadar anne ve babalara da çok iyi gelecektir bu zamanlar. Çocuklar anne ve babalarına daha yaklaşır, onlarla paylaşımda bulunur ve onlara karşı olan sevgisi kat kat artar. Beraber vakit geçirilen bu zamanlar herkes bir aile olmanın önemini daha da iyi anlar.
 
Üst Alt