Genel Forum Sitesi

ForumHarika forumlarına katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

Birbirlerine Uyumlu Yaratılan Canlılar

anqeL Çevrimiçi

anqeL

Harika Üye
Katılım
21 Tem 2023
Mesajlar
2,161
Tepkime puanı
16
Puanları
38
Konum
Kimeneki….
Kaynak hayvanlar alemi.net

Birbirlerine Uyumlu Yaratılan Canlılar

*bitki çiçeklerindeki nektar, çiçeğin iç kısımlarında bulunur. Bu böcek ve kuşların nektar toplamalarını, çiçeğin döllenmesini zorlaştıran bir dezavantaj gibi görünür. Oysa Allah, nektarı derinlerde bulunan çiçeklerin özelliklerine uygun yapılara sahip canlılar yaratarak, bitkilerin döllenmesini sağlamıştır. Avize ağacı ve Yuka güvesi arasındaki beraberlik bunun örneklerindendir. Avize ağacının üzerinde, büyük yapraklardan oluşan krem renkli çiçekleri taşıyan sap bulunur. bitkinin erkek üreme organlarında bulunan çiçek tozunu, ancak eğimli bir ağız yapısına sahip olan bir canlı toplayabilir.
Avize ağacı güvesi, topladığı çiçek tozlarını birbirine bastırıp top şekline sokar başka bir avize ağacı çiçeğine götürür. Önce çiçek dibine iner yumurtalarını bırakır. Sonra tepeciğe çıkar ve çiçek tozu topunu vurarak polenlerin dökülmesini sağlar.
*bir süre sonra yumurtalardan güve tırtılları çıkacak ve polenlerle beslenecektir. güve, önceki bitkiden topladığı çiçek tozu topunu, yeni bitkinin tepesine vurarak bitkinin de döllenmesini sağlar güvenin beslenmesi ve ağacın döllenmesi son derece uyumludur uyumu yaratan ağacın kendisi ya da güve değildir. Bir bitkinin ya da böceğin başka bir canlıdan haberdar olup taktik belirleyerek kendi ihtiyacına çare bulması mümkün değildir, akledip öğretemezler Her iki canlı da kendilerini tanıyan, herşeyden haberdar olan, yaratan, alemlerin Rabbi Allah’ın eseridirler. Allah yüce kudretini, kusursuz sanatını, büyüklüğünü tüm canlılarda olduğu gibi avize ağacı bitkisi ile güvenin birbiri ile uyum içinde yaratılmasında göstermektedir.*Yedi gök, yer ve bunların içindekiler O’nu tespih eder; O’nu övgü ile tespih etmeyen hiçbir şey yoktur, ancak siz tespihleri kavramıyorsunuz. Şüphesiz O, halim olandır, bağışlayandır.” (İsra)Canlılar arasında ve ortak yaşamlardaki kusursuz uyumu yaratan yüce Allah’tır. güveler olmasa avize ağaçları kendi kendilerini dölleyemezler.
 
Alp Çevrimdışı

Alp

Harika Üye
Katılım
4 Haz 2024
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Puanları
1
Konum
türkiye
böyle gerçek hikayelere bayılıyorum.
 
Üst Alt