Genel Forum Sitesi

ForumHarika forumlarına katılım zahmetsiz ve ücretsizdir!

27 Ağustos 1928 | Atatürk Günlüğü

anqeL Çevrimdışı

anqeL

Harika Üye
Katılım
21 Tem 2023
Mesajlar
2,161
Tepkime puanı
17
Puanları
38
Konum
Kimeneki….
27 Ağustos 1928 | Atatürk Günlüğü - Atatürk’ün Bursa Hükümet Konağı’nda Verdiği Yazı Dersi​

Ertuğrul Yatı bu sabah saat 05.00 de Mudanya önünde demirledi. Her taraf bayraklarla süslenmişti. Reisicumhur Hazretleri saat 10.50 de Saraçoğlu Şükrü milletvekillerinden Kılıç Ali Salih Recep Zühtü Cevat Abbas Beyler ve Kâtibi Umumî Tevfik Bey bulunduğu halde Yat’tan iskeleye çıktı ve Vali Fatin Bey’in otomobiline binerek halkın tezahüratı arasında Bursa’ya hareket etti.

Gazi Hazretleri saat 13.00 de Bursa’da 21 pare top atışı ile karşılandı. Bursa’ya gelişini haber alan Bursa halkı caddelere dökülmüştü. Askerî bando askerî müfrezeler Bursa Askerî Lisesi öğrencileri ve halk tarafından şehrin girişinde selamlandı. Halk Gazi Hazretleri’ni hararetle ve coşkunlukla karşıladı.


Bursa Hükûmet Konağı’nda Yazı Dersi

Reisicumhur Hazretleri doğruca Hükûmet Konağı’na gitti. Hükûmet’te Meclis Umumi Salonunda bütün memurların toplanmasını emretti. Burada birkaç dakikalık istirahatten sonra Meclis Umumi Salonunda önceden hazırlanan yazı tahtası başına geçti. Burasının elverişli bir dershane olduğunu bildiren Gazi önce Vali Fatin Bey’den başlayarak bütün memurları yeni harflerden imtihan etti. Vali Fatin Bey’den sonra yazı tahtası başına Sıhhiye Müdürü Dr. Kemal Bey geldi ve Gazi Kemal Bey’e yeni Türk harfleri ile şu cümleyi yazdırdı:

“Bugün Bursa’da her vakit olduğu gibi gördüğüm samimiyetten çok memnun oldum.”

Gazi iki üç saat içinde yirmiden fazla memurla temrinler yaptı. Meclis Reis Vekili Refet Bey’de temrin yapanlar arasındaydı.

Bir süre dinlendikten sonra Gazi Hazretleri:

“Bunların hepsi biliyor kafi…” dedi.

Kaynak: Başöğretmen Atatürk 1919-1928 Ahmet Bekir Palazoğlu Ankara 1991 Cilt.1 s.299
 
Üst Alt